NBC zwiększa prędkość wysyłek dzięki systemowi półkowemu HI280

  • NBC_DK_1
  • NBC_DK_2
  • NBC_DK_3

NBC zwiększa prędkość wysyłek dzięki systemowi półkowemu HI280

Po przejęciu Nordic Book Centre (NBC) w Haslev firma PostNord Denmark rozpoczęła projekt optymalizacyjny mający na celu zwiększenie pojemności magazynowej oraz poprawę wydajności pobrań i wysyłek.

Każdego roku PostNord Denmark przetwarza zamówienia na ok. 10 milionów książek, które są realizowane na zlecenie spółki NBC obsługującej wydawców, handlarzy książkami oraz użytkowników bezpośrednich takich jak członkowie klubów czytelniczych, szkoły i instytucje publiczne.

Szybko zauważono, że wybrane rozwiązanie musi umożliwić optymalne przechowywanie bardziej i mniej popularnych pozycji. Zgromadzenie wielu tytułów na regale powodowało, że pracownicy poświęcali dużo czasu na wyszukiwanie właściwej książki. Efektem tego były opóźnienia w kompletacji zamówień – w szczególności w szczycie sezonu. Firma PostNord była zainteresowana znalezieniem rozwiązania i w taki sposób zaczęła się współpraca z Constructor. 

Standardowe regały półkowe HI280 wyposażone w trwale odseparowane i jasno oznakowane lokalizacje kompletacyjne zamontowano w obszarach przeznaczonych wyłącznie na książki z zamówień znajdujących się w trakcie realizacji. Książki są pobierane po jednej stronie alejki a uzupełniane z drugiej, co zapobiega spowolnieniu procesu („wąskie gardła”). System półek został wyposażony w przegrody chroniące przed ewentualnymi uszkodzeniami spowodowanymi zderzeniem. To nowatorskie rozwiązanie umożliwia pobieranie ok. 2.000 książek dziennie z magazynu.

Obecnie w momencie przywiezienia towaru do magazynu każda paleta otrzymuje etykietę z kodem kreskowym, który jest natychmiast skanowany i rejestrowany w systemie zarządzania magazynem. Z tego miejsca paleta jest przewożona do magazynu typu mini-load, gdzie dźwig umieszcza ją w odpowiednim miejscu.

Oprócz składu typu mini-load magazyn posiada dwa wyznaczone obszary dla szybko rotujących pozycji, sprzedanych w ciągu ostatnich 7-10 dni, a także miejsce, w którym składowane są wyłącznie książki przypisane do zamówień oczekujących. 18 pracowników przemieszcza się pomiędzy regałami pobierając książki z półek, umieszczając je na nich oraz  pakując je.

Procedura rozpoczyna się od pobrania pudełka z przenośnika; pracownicy otrzymują polecenia za pośrednictwem systemu kompletacji głosowej, który kieruje ich od jednej do drugiej lokalizacji. Dalszą optymalizację tego procesu zapewniają skanery linii papilarnych pracowników umożliwiające potwierdzenie pobrania książki.