Bosch Animal Feed, Niemcy

  • Bosch_1
  • Bosch_2
  • Bosch_3
  • Bosch_4
  • Bosch_5

Bosch Animal Feed, Niemcy - Dexion Optymalizacja Produkcji

Wraz ze zwiększeniem asortymentu swych wyrobów, firma Bosch Animal Feed, zajmująca się produkcją karmy dla zwierząt, zgłosiła potrzebę rozbudowy i modernizacji swojej bazy produkcyjnej. Oprócz budynku produkcyjnego zaplanowano również magazyn i centrum spedycyjne o powierzchni 4000 m2. Założenia przewidywały miejsce na kilka tysięcy Euro-palet.

W magazynie należało zastosować wydajną kombinację konwencjonalnego systemu składowania na regałach i nowoczesnej techniki kontrolnej, która zapewniłaby najkrótszy czas dostępu do towaru składowanego na paletach. Należało również zaprojektować system przekazywania gotowych wyrobów na paletach z hal produkcyjnych do magazynu w celu przekazania do transportu.

Rozwiązanie

Firma Dexion opracowała nową koncepcję półautomatycznego magazynu produkcyjnego, w której wykorzystano elementy systemu przenośników z systemem paletowym P90 oraz system zarządzania magazynem DILOS.

Towar znajdujący się na paletach rozpoczyna podróż w budynku produkcyjnym od opakowania w folię kurczliwą, po czym transportowany jest windą na napędzaną energią elektryczną taśmę przenośnika. Na przenośniku palety przechodzą przez system układania na regałach MOVO, gdzie pobierane są materiały opakowaniowe i broszury informacyjne, do zwrotnicy w nowym budynku.

Ogromna większość palet przenoszona jest podnośnikiem windowym na jeden z trzech poziomów. Tam palety przejmowane są przez poprzeczny wózek i przewożone do wcześniej określonego kanału transportowego. Jednakże, przed dotarciem do windy palety można dodać lub zdjąć ręcznie.

Niezwykłą cechą tego rozwiązania jest ciągły transport towaru za pomocą grawitacyjnego przenośnika rolkowego. Palety przenoszone są do miejsca docelowego z wykorzystaniem samych sił grawitacji. Wbudowane w przenośniku hamulce zapewniają stałą prędkość transportu 2 metrów na sekundę.

Obecnie dokonuje się załadunku nawet 600 palet dziennie, o łącznej masie do 100 000 kg.

Dane techniczne:

Pojemność magazynowa na przepływowych regałach paletowych:  4908 Euro-palet
Ilość przepływowych kanałów paletowych (o dł. 35 m):  48 na 3 poziomach
Pojemność jednego przenośnika rolkowego (długiego): 27 Euro-palet
Ilość przepływowych kanałów paletowych (o dł. 22 m): 20 na 3 poziomach
Pojemność jednego przenośnika rolkowego (krótkiego): 17 Euro-palet