Dlaczego warto przeprowadzać regularne przeglądy regałów?

  • Dlaczego Warto Kontrolować Stan Regałów? - Dexion

Dlaczego warto przeprowadzać regularne przeglądy regałów?

Czy Państwa regały wymagają regularnych przeglądów?

Regularne przeglądy i naprawy systemów regałowych są krytycznym elementem procesu zarządzania magazynem. Menadżerowie operacyjni i kierownicy magazynów mogą nie zdawać sobie sprawy z zagrożeń dla działalności firmy, pracowników i towarów, jakie mogą grozić z powodu zaniedbań. 

Nieprzeprowadzanie regularnych oględzin, ani corocznych kontroli magazynu przez odpowiednio wykwalifikowane osoby i nienaprawianie uszkodzonych elementów może mieć konsekwencje karne, w przypadku niekorzystnego, skutkującego wypadkiem, splotu okoliczności.

Firma Dexion Polska dysponuje bogatym doświadczeniem w dziedzinie projektowania, produkcji, montażu i kontroli systemów regałów. Nasz wysoko wykwalifikowany zespół może pomóc Państwu w przeprowadzaniu corocznych przeglądów w okresach pomiędzy tymi przeglądami. Wystarczy tylko zadzwonić!

Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące potrzeby kontroli regałów:

Czy coroczny przegląd regałów jest naprawdę potrzebny?
- Tak. Polska norma PL-EN 15635 "Stalowe statyczne systemy składowania - Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania" zawiera zalecenia dotyczące kontroli konstrukcji regałowych. W punkcie 9.4.2.3 "Przeglądy eksperckie” zapisano, że "Osoba odpowiedzialna w zakresie techniki powinna przeprowadzać przeglądy w odstępstwach nie większych niż 12 miesięcy. Pisemne raporty powinny być przekazywane PRESES (osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo systemu składowania) wraz z obserwacjami i propozycjami koniecznych działań".

Czy my również powinniśmy kontrolować stan naszych systemów regałowych?
- Tak, również Państwo powinniście dokonywać oględzin. W punkcie 9.4.2.2 normy EN15635 "Oględziny" zapisano, że osoba odpowiedzialna za bezpieczeństwo wyposażenia magazynu (PRSES) „powinna zapewnić, że przeglądy te są przeprowadzane, co tydzień lub w innych regularnych odstępach czasu określonych na podstawie oceny ryzyka. Należy przechowywać formalne pisemne raporty z przeglądów.”

Czy te kontrole są takie same?
- Nie. Państwa zespół może z powodzeniem przeprowadzać cotygodniowe oględziny, jednak zalecamy, aby kontrola ta przeprowadzana była przez osobę o odpowiednich kompetencjach.  Jeżeli potrzebujecie Państwo szkolenia, które pomogłoby Państwa zespołowi w przeprowadzaniu przeglądu regałów, służymy również pomocą w tym zakresie. Przeglądy coroczne powinny być przeprowadzane przez osobę posiadająca odpowiednie kompetencje techniczne, dlatego zadanie to najlepiej powierzyć specjalistom i skontaktować się z nami.


Jeżeli powyższe informacje nie zawierają odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości, prosimy o kontakt z nami. Postaramy się udzielić bardziej szczegółowych porad.

Poniżej przedstawiamy krótki film prezentujący potencjalne konsekwencje uszkodzenia regału, które pozostało niezauważone.Zapytaj o przegląd regałów »