Oto nasz przewodnik po paletach, który, mamy nadzieję, pomoże ci podjąć świadomą decyzję, które palety najlepiej pasują do twoich produktów.
Palety standardowe
Prawdę mówiąc, tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak „standardowa” paleta. „Standard” jednego regionu nie będzie pasował do innego. Kiedy więc pytasz o standardowe palety, musisz wiedzieć, co jest „standardowe” w regionie, z którego kupujesz lub do którego wysyłasz towar.
Palety standardowe w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii standardowe palety mają wymiary 1200 mm x 1000 mm. Standard brytyjski obejmuje:
- UK standard klasa 1 w Wielkiej Brytanii (znana również jako klasa A), na której można składować towary do około 1 tony wagi.
- UK standard klasa 2 (lub klasa B), na której można składować towary do około 750 kg.
- UK standard klasy 3 (zwany także klasą C lub lekką), na której można składować towary od 200 kg do 500 kg.
Istnieją również różne terminy, które są stosowane w Wielkiej Brytanii do opisania różnych rodzajów palet. Obejmują one:
- Palety tzw. Obwodowe (Perimeter-based pallets), gdzie palety mają duże bloki, a górne deski są blisko siebie. Od spodu palety te mają deski na obwodzie. Palety obwodowe są najbardziej odpowiednie, jeśli mają być składowane w regałach, ponieważ deski podstawy dokładnie przylegają do powierzchni, na której się opierają.
- Palety trójnożne (Three-legger pallets), gdzie na spodzie palety nie ma żadnych dodatkowych desek na obwodzie tylko trzy belki podpierające.
- Palety przebudowane (Conversion-based pallets) - zwane również paletami uniesionymi - które są trójnożne, z dodatkowymi deskami przymocowanymi od spodu w celu zapewnienia stabilności. To nie są typowe palety obwodowe, ponieważ dodatkowe deski nie są w tej samej płaszczyźnie co deski belek nośnych.
- Palety skrzydłowe (Winger pallets), w których górne deski wystają poza obrys podstawy, aby umożliwić owijanie w folię termokurczliwą.
Europejskie palety standardowe
Różnią się one wielkością od standardu brytyjskiego. Ich wymiar to 1200 mm x 800 mm, maja więc nieco mniejszą szerokość. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, dostępnych jest wiele opcji:
- Certyfikowane palety z oznaczeniem EUR. Wszystkie palety z pieczęcią EUR mają identyczną specyfikację i są przeznaczone do dużych obciążeń.
- Bez oznaczenia EUR, znane również jako nielicencjonowane euro. Te również mierzą 1200 mm x 800 mm, ale nie mają identycznej specyfikacji, a ich nośność również będzie się różnić.
- Pół euro, które jest również znane jako Dusseldorf (chociaż, prawdziwy Dusseldorf będzie miał metalowe nogi zamiast drewnianych klocków). Paleta ma wymiary 800 mm x 600 mm i jest dokładnie o połowę mniejsza niż paleta euro.
Palety standardowe globalne
W skali globalnej dostępnych jest sześć rozmiarów palet, które posiadają certyfikat ISO. Jeśli twoje towary mają być wysyłane na cały świat, warto wybrać jeden z tych sześciu rodzajów palet, aby uniknąć konieczności zmiany rozmiaru na lokalny po dotarciu do miejsca docelowego.
Sześć palet zatwierdzonych przez ISO to:
- 1219 mm x 1016 mm - powszechne w Ameryce Północnej
- 1200 mm x 1000 mm - stosowane w całej Europie i Azji
- 1165 mm x 1165 mm - najczęściej stosowane w Australii
- 1067 mm x 1067 mm - stosowane w Ameryce Północnej, Azji i Europie
- 1100 mm x 1100 mm - najczęściej stosowane w Azji
- 1200 mm x 800 mm - najczęściej stosowane w całej Europie
Ale to nie wszystko…
Oprócz bardziej powszechnych palet prostokątnych istnieje szereg palet kwadratowych, które są w szczególności stosowane w Ameryce Północnej.
Być może słyszałeś także o paletach CP, które znów są w wielu rozmiarach. Zostały one opracowane do użytkowania przez przemysł chemiczny i budowlany. W przeciwieństwie do innych palet, górne deski są bardzo blisko siebie rozmieszczone i wystają poza obrys, aby zarówno chronić bloki pod nimi, jak i umożliwić owijanie. Występują w dziewięciu rozmiarach, CP1 - CP9.
Pomimo ogromnej różnorodności „standardowych” palet, może się okazać, że potrzebujesz czegoś bardziej dostosowanego do konkretnych produktów. W takim przypadku istnieje możliwość wykonania palet na zamówienie.
I wreszcie… regały paletowe
Po zapoznaniu Cię z terminologią i rozmiarami istniejących palet, chcielibyśmy dodać kilka słów na temat regałów paletowych, dla ich lepszego zrozumienia.
Jeśli planujesz zainwestować w rozwiązanie do magazynowania, przydatne może być zrozumienie następujących często używanych terminów:
Słupy: są to pionowe elementy nośne, do których łączy się belki nośne, na których układasz palety. Słupy mają różne wysokości i różną nośność.
Ramy: dwa słupy łączy się za pomocą skręcanych wzmocnionymi śrubami i nakrętkami stężeń. Poziome i skośne stężenia tworzą kratownice zapewniająca odpowiednią sztywność i wytrzymałość ramy. Ramy mają różne głębokości (odległości między słupami), które są uzależnione głównie od rozmiaru składowanych palet.