Skip to main content

Znane jest powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazku. Było ono szczególnie prawdziwe w przypadku narodzin Dexion - firmy, której pomysłodawcą był 50-letni Australijczyk pochodzenia greckiego Demetrius Comino.

Przejęcia i rozwój

Dexion to jedna z najważniejszych części Gonvarri Material Handling zrzeszającej szereg marek, których historia sięga nawet 1856 r.  

Marki grupy obejmują:

Dexion: założona w Londynie, w Wielkiej Brytanii w 1937 r. przez 50-letniego Australijczyka pochodzenia greckiego, Demetriusa Comino. Comino opracował „Kątownik perforowany Dexion” (1947 r.), dzięki któremu powstały regały regulowane, które Dexion następnie przekształcił w swoje specjalnie projektowane systemy paletowe i półkowe. Firma Dexion weszła w skład Grupy w 1999 r.

Kasten: założona w 1886 r. przez Hjalmara Henrika Kastena, który otworzył zakłady metalowe w Helsinkach w Finlandii. Pierwsze regały półkowe zostały zbudowane w 1951 r. Obecnie firma jest liderem na rynku fińskim.

Constructor: początkowo huta szkła, która powstała w 1856 r. nosiła nazwę Høvik Verk. Była to firma norweska wchodząca w skład Christiania Glasmagasinas.  W latach 1970-2000, poprzez szereg transakcji, fuzji i przejęć takich firm jak; Høvik Stål, Electrolux Constructor, Kasten, Krammer & Zeuten, ETH oraz MTH, spółka stała się jednym z liderów rynku skandynawskiego w sektorze rozwiązań magazynowych, archiwistycznych i logistycznych. Nazwę Constructor przyjęto pod koniec lat 80-tych.

Stålteknik: Gonvarri Stålteknik AB ma swoje korzenie w Canrena System AB. Firma działa od lat 80-tych i z czasem rozwinęła się poprzez aktywny rozwój produktów a także fuzje firm, między innymi z byłym Stålteknik z Fellingsbro.

Gonvarri Stålteknik AB jest ekspertem w zakresie wybranych i indywidualnie dopasowanych produktów z zakresu magazynowania i technik przepływu materiałów, takich jak łoża wysuwane, regały wspornikowe czy pomosty magazynowe. Produkuje głównie dla odbiorców detalicznych w Skandynawii, ale jest również reprezentowana w Niemczech i Francji. Sprzedaż jest dokonywana głównie przez sieć dystrybucyjną i agencyjną (B2B).

Kredit, będąc jednym z kluczowych graczy w segmencie regałów przesuwnych, jest znaną marką w europejskiej branży magazynowania i przepływu towarów, ale zakres jej działania jest znacznie szerszy. Firma została założona przez Petra Ševčíka w 1991 roku i ma siedzibę w Czechach, gdzie jest rozwijana i produkowana cała linia jej produktów.

Pod koniec 2019 roku Gonvarri Material Handling ogłasza umowę nabycia 100% udziałów w Kredit.

Śmiałe początki Dexion

Spółka Dexion (której nazwa w języku starogreckim oznacza "Właściwy") narodziła się z wysiłków jej założyciela Demetriusa Comino do zapewnienia lepszej efektywności w prowadzonych przez niego drukarniach. Poszukiwał on rozwiązań do składowania papieru, które można byłoby łatwo demontować i ponownie montować.

Jego upór i ciężka praca opłaciły się. Do roku 1947, opracował "Kątownik perforowany Dexion", czyli materiał do budowy ram, o jednakowej wadze, bardziej wytrzymały od drewna, który można było przechowywać na bardzo niewielkiej powierzchni, w porównaniu do ram drewnianych.

Tak powstał pierwszy system regałów regulowanych, który utorował drogę systemom regałów paletowych i półkowych firmy Dexion.

Dexion szybko stała się liderem innowacji ze wspaniałymi osiągnięciami:

 • 1956 r. – kątownik perforowany wykorzystano przy budowie Stadionu olimpijskiego
 • 1957 r. – instalacja pierwszego przesuwnego regału półkowego
 • 1963 r. – zbudowano "Dexiongrad” w ramach akcji pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Jugosławii
 • 1970 r. – rozpoczyna się produkcja stalowych regałów półkowych
 • 1980 r. – instalacja pierwszego regału Paternoster
 • 1999 r. – Dexion zostaje przejęta przez Grupę Constructor i powstaje system P90
 • 2000 r. – wprowadzenie systemu Hi280
 • 2003 r. – instalacja pierwszego regału automatycznego Tornado
 • 2011 r. – wprowadzenie regałów wspornikowych
 • 2014 r. – wprowadzenie systemu P90+
 • 2016 Uruchomienie własnego Laboratorium testowego – rozwój działu R&D i usprawnienie wewnętrznej kontroli jakości
 • 2018 (styczeń) Dexion zostaje przejęty przez Gonvarri Industries
 • 2018 (kwiecień) GMH rozpoczyna współpracę z integratorami automatyki, jako czołowy dostawca rozwiązań regałowych
 • 2019 Duże inwestycje w fabryki grupy i zwiększenie zdolności produkcyjnych
 • 2020 Wprowadzenie na rynek nowych regałów Longspan 3 (LS3) i wejście w rynek pełnej automatyzacji magazynów
 • 2021 Wprowadzenie nowych regałów wspornikowych do średnich obciążeń

Najlepszym potwierdzeniem tych pionierskich osiągnięć jest to, że systemy te są nadal w powszechnym użyciu.