Szczepionka Pfizer-BioNTech była w wielu krajach pierwszą zatwierdzoną, ale pojawiły się obawy dotyczące jej transportu, a następnie przechowywania, ponieważ należy ją przechowywać w temperaturze -70°C.
Większość obaw dotyczyła tego, jak apteki, gabinety lekarskie i ośrodki szczepień poradzą sobie z utrzymywaniem dużych ilości szczepionek w wymaganej temperaturze. Było to bezprecedensowe zadanie w bezprecedensowych czasach.
Na szczęście, powszechnie wykorzystywane chłodnie mogą być użytkowane w nieco wyższej temperaturze roboczej na potrzeby schłodzonej i mrożonej żywności oraz farmaceutyków. Jednak nadal stanowi to istotne wyzwania w procesie magazynowania i łańcucha dostaw.
Dlaczego potrzebujemy chłodni?
Chłodzenie nie jest nową metodą. Przechowywaliśmy żywność w niskich temperaturach na długo przed wynalezieniem lodówek i zamrażarek, rozumiejąc, że można przechowywać produkty w niskiej temperaturze dłużej, a ich jakość (i bezpieczeństwo) będzie zachowana.
Ale oczywiście teraz nie używamy już wiktoriańskich chłodni i spiżarni do przechowywania towarów w chłodzie. Chłodnie na skalę przemysłową to wyrafinowany i zaawansowany technologicznie proces, często o wysokim poziomie automatyzacji. Musi tak być. W 2018 r. światowy rynek mrożonej żywności wyceniono na 260,8 mld USD. Przewiduje się, że do 2026 r. wzrośnie o 40%, do prognozowanej wartości 366,3 miliarda dolarów.
A to tylko prognoza dla mrożonek. Dodajmy do tego schłodzoną żywność, produkty farmaceutyczne i inne towary, które wymagają przechowywania w mroźni lub w chłodni, a uzyskamy wyobrażenie o skali chłodniczo-mrożonego łańcucha dostaw, w którym przechowywanie stanowi istotną część.
Magazyny chłodnicze
W skład chłodni wchodzą dwa główne elementy: sam magazyn i znajdujące się w nim wyposażenie, takie jak regały. Istnieje również inne rozwiązanie, które łączy oba te elementy – budynki wsparte na regałach, gdzie regały są częścią integralnej struktury magazynu. Wszystkie te elementy muszą odegrać swoją rolę w utrzymywaniu ustalonej stałej temperatury.
Magazyny chłodnicze generalnie dzielą się na dwie kategorie, określane przez wymaganą w nich temperaturę:
- Chłodnie, z kontrolowaną temperaturą od 0 do 10 °C.
- Mroźnie, z kontrolowaną temperaturą od -30 do 0°C.
Każdy ma inny cel. Magazyn chłodniczy ma na celu utrzymanie produktu (zazwyczaj żywności) w optymalnej temperaturze, aby zapobiec jego psuciu się i przedłużyć jego żywotność.
Natomiast mroźnia musi utrzymywać produkt w stałej temperaturze, aby zapewnić, że nie ma ryzyka uszkodzenia lub zmiany jego integralności.
Wybór chłodni zamiast mroźni lub odwrotnie będzie zależał od rodzaju przechowywanych produktów.
Wraz z zobowiązaniem rządów do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2050 r. we wszystkich sektorach, powstało szczególne wyzwanie dla budowanych obecnie chłodni.
Wyzwania i rozwiązania dotyczące chłodni
Przechowywanie towarów w chłodni w magazynie wiąże się z pewnymi wyzwaniami, którym należy się zająć, w tym:
- Przechowywanie w chłodni jest droższą opcją niż przechowywanie w temperaturze otoczenia, biorąc pod uwagę koszt energii potrzebnej do utrzymania zimna.
- Jak efektywnie będą działać pracownicy w temperaturach poniżej zera?
- W jaki sposób utrzymać stałą temperaturę nie tylko podczas przechowywania, ale również w momencie odbioru lub układania towarów.
Wiele z tych wyzwań można pokonać, starannie dobierając sprzęt – taki jak regały i przenośniki – który zoptymalizuje wykorzystanie przestrzeni, zapewniając sprawne działanie. Automatyzacja i pół-automatyzacja zmniejszają również koszty ogólne w zakresie kosztów pracy.
Popularne rozwiązania do przechowywania w chłodniach obejmują przesuwne regały paletowe, które maksymalizują powierzchnię składowania, mając tylko jeden korytarz roboczy. Pozwala to zaoszczędzić 40% powierzchni w porównaniu do standardowych regałów paletowych i zwiększyć ogólną pojemność magazynową o 80%. Inną opcją są regały wjezdne, które pozwalają na składowanie dużych ilości, ponownie zwiększając efektywność wykorzystania przestrzeni nawet o 90%. Takie rozwiązania Idealnie nadają się do przechowywania towarów w mroźniach i chłodniach.
Ogromny nacisk na zrównoważony rozwój oznacza zwiększenie inwestycji w rozwój autonomicznych wózków typu AGV w chłodniach, zapewniających maksymalizacje wydajności magazynu. Przy dodatkowym zastosowaniu sytemu składowania typu Shuttle, zmniejsza się zapotrzebowanie na siłę roboczą i wózki widłowe, co jest idealnym rozwiązaniem dla magazynowania o niskim poziomie SKU, wymagającego wydajnego, ale kompaktowego systemu przechowywania.
W przypadku magazynów chłodniczych o dużej rotacji produktów, zastosowanie regałów przepływowych umożliwi szybki dostęp, wykorzystując do 60% mniej przestrzeni magazynowej.
Inne czynniki decydujące o udanym przechowywaniu w chłodni
Istnieje wiele kwestii związanych z samym magazynem i potrzebnym sprzętem.
Istnieje wiele kwestii związanych z samym magazynem i potrzebnym sprzętem.
Na przykład, wejścia i wyjścia, w których towary są odbierane i wysyłane, muszą być schłodzone do odpowiedniej temperatury. Powszechne jest posiadanie bezpiecznego systemu śluz, w którym dwoje drzwi nigdy nie jest otwieranych jednocześnie, co zapobiega utracie zimna, kondensacji lub gromadzeniu się lodu.
Dobra wentylacja jest niezbędna do utrzymania stałej temperatury przez cały czas, co ponownie pomaga uniknąć lodu lub kondensacji.
Możemy doradzić w zakresie wszystkich tych czynników, a także odpowiednich rozwiązań magazynowych dla Twojego magazynu chłodniczego, w tym w zakresie automatyzacji lub zastosowania rozwiązań półautomatycznych. Od lat zajmujemy się wyposażaniem magazynów chłodniczych i mroźni, zawsze oferujemy rozwiązania najwyższej jakości i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Aby porozmawiać z nami na temat przechowywania w chłodniach, skontaktuj się z nami.