Skip to main content

Constructor pomaga zapewnić zasadę LEAN i wydajność w firmie Meneta

Studium przypadku

Klient: Meneta
Lokalizacja: Odense/Dania
Zastosowane produkty/usługi: Łoża wyciągane, regały paletowe

Potrzeby biznesowe

Meneta, Denmark

Firma Meneta jest poddostawcą dla przemysłu motoryzacyjnego. Została założona w Danii w 1953 roku i jest jedną z niewielu firm na świecie specjalizujących się w produkcji oryginalnych części (OE) do systemów hamulcowych. Firma jest ekspertem w produkcji tylnych płytek i podkładek, które eliminują wibracje i hałas, a ostatnio dodała do swojego asortymentu nowe element motoryzacyjne oraz akcesoria.

Meneta ostatnio przeanalizowała swoje możliwości magazynowania i obsługi ciężkich narzędzi. Zauważono, że posiadane przez nich regały na narzędzia sprawiają problem, ponieważ narzędzia są składowane zbyt wysoko aby pracownicy mogli pobierać je prawidłowo.

Była to sytuacja nieakceptowalna dla firmy, która kładzie duży nacisk zarówno na produkcję typu LEAN jak i na zdrowie oraz bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy.

Wybrano więc firmę Constructor aby znalazła sposób na polepszenie sytuacji w obu tych obszarach.

Rozwiązania firmy Constructor

Zespół firmy Constructor spędził dużo czasu z pracownikami aby zrozumieć istniejące procesy. Zauważyli oni, że produkcja wymaga 80 zmian narzędzi tygodniowo. Narzędzia są ciężkie i nie nadają się do podnoszenia przy pomocy dźwigu, co oznacza że muszą one być ręcznie pobierane z regału na wózek narzędziowy.

Meneta, Denmark

Te obserwacje spowodowały, że Constructor opracował specjalnie rozwiązanie – wyciągane łoża wykonane bez wystających krawędzi. Ten projekt pozwolił na to aby łoże zostało wyciągnięte i umieszczone wzdłuż wózka narzędziowego, na wysokości dopasowanej do łoża. Teraz narzędzia mogło być łatwo zepchnięte z łoża na wózek narzędziowy.

Łoże jest ponownie wsuwane do regału, podczas gdy narzędzie jest transportowane na linię produkcyjną. Zainstalowano 40 łóż wysuwanych do regałów o wymiarach  1050 x 1200 mm. To nowe rozwiązanie magazynowe spowodowało lepszą ergonomię w procesie obsługi i zwolniło powierzchnię na nową linię produkcyjną.

Rezultaty

"Udało nam się osiągnąć większą funkcjonalność a nasi operatorzy są bardzo zadowoleni z tego rozwiązania. Bardzo ułatwiło to pobieranie narzędzi i jest teraz dużo łatwiej zlokalizować narzędzia. Oznacza to że byliśmy w stanie zoptymalizować czas wymiany narzędzi do produkcji, co pozwoliło na zwiększenie wydajności i efektywności.." - Søren Jørgensen, Project Engineer, Meneta

O firmie Meneta

Meneta, z siedzibą w Odense, jest światową organizacją z około 2000 pracownikami. Posiada na własność fabryki produkcyjne i placówki badawcze w Danii, USA, Niemczech, Chinach i Indiach, obsługując klientów w ponad 75 krajach świata.

www.meneta.com