Skip to main content

Centrum dystrybucyjne Littala zaprojektowane od „pomysłu” przez Kasten.

Iittala Group, Finlandia

Studium przypadku

Klient: Iittala Group
Lokalizacja: Finlandia
Zastosowane produkty/usługi: regały paletowe, planowanie przestrzeni, projekt.

Potrzeby biznesowe

Iittala rozpoczęła swoją działalność jako firma, która tworzyła piękne produkty w swej fabryce szkła. Obecnie rozszerzyli swoją działalność oferując dodatkowe artykuły, takie jak ceramika, sztućce czy tekstylia, które wnoszą przyjemność i radość w codzienne życie. W całej swojej historii firma kładła nacisk na postępową filozofię swoich kultowych projektantów, Kaj Franck i Alvar Aalto.

Iittala FinlandIittala sprzedaje swoje produkty w całej Europie, krajach Arabskich, Japonii i USA więc potrzebuje centrum dystrybucyjnego aby obsłużyć całą globalną dystrybucję.

Zamówienia przychodzą poprzez różne kanały sprzedaży, włączając bezpośrednią sprzedaż internetową. Wielkość tych zamówień i miejsca gdzie mają być ewentualnie dostarczone spowodowały, że zespół firmy Iittala odpowiedzialny za planowanie centrum dystrybucyjnego szczególnie chętnie poszukiwał rozwiązania magazynowego, które zapewniłoby satysfakcję każdego typu klienta w sposób zapewniający efektywność i opłacalność.

Firma opracowując konstrukcję magazynu skupiła się na projekcie i funkcjonalności. Nic nie mogło być zbudowane póki wewnętrzna konfiguracja nie została opracowana tak, aby zapewnić maksymalną optymalizację wykorzystania przestrzeni. Kasten będący specjalistą na tym polu był oczywistym wyborem dla firmy Iittala jako dostawca i realizator instalacji projektu.

Rozwiązania firmy Kasten

Praca z firmą, myślącą w tak przyszłościowy sposób była jak spełnienie marzeń dla zespołu firmy Kasten. Byli oni w stanie opracować system regałów paletowych oraz ustawienie, które nie było funkcjonalnie ograniczone betonowymi słupami czy innymi przeszkodami.

Iittala Finland

Określili najbardziej wydajną szerokość korytarza, doradzili jaka wysokość będzie najbardziej efektywna dla potrzeb magazynowych firmy Iittala, jak wiele palet można umieścić oraz jak w najlepszy sposób podzielić regały paletowe. Po potwierdzeniu wszystkich planów firmy Kasten, Iittala pozwoliła na rozpoczęcie budowy magazynu.

Gdy tylko budowa konstrukcji magazynu została zakończona, zespół Kasten był w stanie od razu rozpocząć realizacje konstrukcji regałowej. Regały o wysokości 7,6 m, będące w stanie pomieścić 22800 palet, zabezpieczone przy pomocy osłon ram oraz osłon tuneli zostały podzielone na cztery sekcje z euro-paletami. Ponieważ wszystkie belki mają tę samą nośność, możliwe było osiągnięcie imponującego obciążenia na poziom:

  • Ładowność/poziom 3000kg
  • Ładowność/sekcja 15000kg
  • Ładowność/paleta FIN max. 1000kg
  • Ładowność/paleta EUR max. 750kg

Rezultaty

"Silna wiara firmy Littala's w dobry projekt i funkcjonalność była podstawą sukcesu całego projektu. Fakt, że zgłosili się do firmy Dexion w celu zaprojektowania przestrzeni zanim cokolwiek zostało zbudowane był kluczowy. Fachowe projektowanie już na etapie pomysłu oznacza, że nowe centrum dystrybucyjne jest daleko bardziej wydajne, a także bezpieczniejsze niż cokolwiek, co posiadali wcześniej."

O firmie Iittala

Korzenie firmy Littala sięgają roku 1881 gdy fabryka szkła została założona w wiosce o tej samej nazwie na południu Finlandii.

W swoich wczesnych latach firma Iittala produkowała wydmuchiwane, prasowane, polerowane, malowane i ryte szkło, zgodnie z kontynentalnymi modelami.

Na początku 20 wieku zastawa obiadowa była dekorowana rozmaitymi ornamentami. Iittala była jedną z pierwszych firm, która dokonała przejścia od bardzo dekorowanych zestawów obiadowych do funkcjonalnych, estetycznych przedmiotów wzorowanych na postępowych projektach Skandynawskich. www.Iittala.com